Monday, 12 April 2021 22:00

Muzeul Judetean Arges

muzeul judetean arges observatorÎn data de 12.04.2021, angajații Muzeului Județean Argeș, compartimentul Planetariu, au desfășurat în curtea muzeului o acțiune de montare și calibrare a instrumentelor observaționale, și anume un binoclu astronomic cu montura alt-azimutala, un telescop refractor Sky-Watcher ED120 cu montura GOTO – HEQ 5 SynScan PRO și un telescop reflector newtonian Dobson 400mm Flextube SynScan GOTO Sky-Watcher.
Aceasta acțiune a avut ca scop pregătirea echipamentelor pentru viitoarele observații ce se vor desfășura în cadrul viitoarelor evenimente astronomice importante din cursul anului, atunci când publicului vizitator i se va permite accesul.
În cadrul acestei acțiuni s-au făcut și observații solare cu filtre speciale, la care a participat din partea Consiliului Județean Argeș dl. Vicepreședinte Adrian Bughiu.
Instrumentele observaționale au fost achiziționate de către Muzeul Județean Argeș cu sprijinul Consiliului Județean Argeș.

Read 707 times Last modified on Tuesday, 13 April 2021 22:07