Thursday, 23 March 2017 09:09

Luna Pădurii

Luna Pădurii

forest

Luna Pădurii este unul din cele mai importante evenimente silvice şi reprezintă o măsură de sensibilizare a publicului şi a factorilor decizionali cu privire la importanţa pădurilor, a rolului lor esenţial în menţinerea echilibrului ecologic. În România, în anul 1902, Spiru Haret, pe atunci ministru al Cultelor şi Instrucţiei Publice, organizează „Sărbătoarea sădirii arborelui”.

Mai tarziu, prin “Declaraţia de la Paris”, ocazionată de cel de-al 10-lea Congres Forestier Mondial din 1991,  s-a conturat conceptul de dezvoltare durabilă a pădurilor. Gestionarea durabilă înseamnă tăierea planificată a arborilor, în funcţie de starea pădurii, de funcţiile sale şi de capacitatea de refacere.

Cu acest prilej, Muzeul  Judeţean  Argeş, Secția  Ştiinţele Naturii, organizează,  joi, 23 aprilie 2017,  ora 10:00, la Colegiul Tehnic Dimitrie Dima Piteşti, o activitate de plantare de arbori.

Elevii vor fi îndrumaţi de către prof. Iuliana Mania şi prof. Gabriela Cârstea, alături de reprezentanţii Muzeului Judeţean Argeş, Magdalena Alexe şi Nicolae Lotrean.

Organizatorii mulţumesc pe această cale d-lui director al S. C. Salpitflor Green S. A. Piteşti, Dumitrache George-Daniel, pentru sprijinul acordat în procurarea puieţilor.

Read 16415 times Last modified on Thursday, 23 March 2017 09:12